Czy spływ kajakowy jest bezpieczny?

Spływy kajakowe od zawsze cieszą się dużą popularnością. Ta aktywność fizyczna jest nie tylko szeroko dostępna ze względu na stosunkowo niski koszt, ale przede wszystkim jest bezpieczna. Oczywiście, pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie zasady i wybierzemy odpowiednią trasę.

Na spływy kajakowe chętnie zabieramy również dzieci, a to oznacza że sport ten musi być stosunkowo bezpieczny – to prawda, choć bezpieczeństwo na spływie kajakowym zależy przede wszystkim od naszej odpowiedzialności. Zobacz, czy ty i twoi najbliżsi możecie czuć się na spływie bezpieczni!

Jakie ryzyko czeka na nas podczas spływu kajakowego?

Woda jest niebezpiecznym żywiołem, dlatego też zawsze musimy podchodzić do niej z dystansem i respektem. Z pozoru spokojna rzeczka może okazać się pełna wirów czy niebezpiecznych uskoków, a spokojne jezioro ogromną głębiną. Dlatego też wybierając spływ kajakowy koniecznie należy zapoznać się z trasą – spływy kajakowe Wieprzem to idealna propozycja dla osób, które cenią sobie spokojny rzeczny nurt, bliskość natury oraz bezpieczeństwo.

A bezpieczeństwo zapewnia nie tylko sam szlak, ale również stanica wodna – dobrej jakości sprzęt to nie tylko kajaki, ale również kamizelki asekuracyjne, które są obowiązkowym wyposażeniem kajaka. Zaleca się je każdemu, bowiem wywrócenie kajaka może zdarzyć się nawet najlepszym sportowcom, a jak wiadomo – przezorny zawsze ubezpieczony.

Czy trzeba umieć pływać, by wybrać się na spływ kajakowy?

Wiele osób rezygnuje ze spływu kajakowego ponieważ nie umie pływać. Tymczasem spływ kajakowy to jeden z nielicznych sportów wodnych, który nie wymaga pozwolenia, licencji, a nawet nie trzeba umieć pływać. Każdy z uczestników spływu otrzymuje kamizelki asekuracyjne, dzięki czemu nawet brak umiejętności pływania nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z tej atrakcji.

Oczywiście, kamizelka asekuracyjna nie chroni przed utonięciem – jest jedynie wsparciem, dzięki któremu możemy dopłynąć do brzegu. Osoby, które nie potrafią pływać powinny również rozsądnie wybierać trasę spływu – w Polsce jest wiele spokojnych i płytkich rzek, w których utonięcie jest prawie niemożliwe.

Czy pływanie kajakiem na pewno jest bezpieczne?

Nowoczesne kajaki zachowują bardzo dobrą równowagę – trudno jest je wywrócić, nawet jeśli korzysta się z nich pierwszy raz. Decydując się na spływ kajakowy koniecznie jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek – żaden sport, żaden wypoczynek w otoczeniu wody nie jest bezpieczny, jeśli:

  • jesteśmy nietrzeźwi;
  • popisujemy się przed innymi.

Alkohol w połączeniu z wodą nigdy nie jest dobrym pomysłem – nie ma znaczenia, jak wielkie doświadczenie posiadamy. Podobnie jest z brawurą i popisywaniem się przed innymi. Zachowując jednak zasady pływania w kajaku pozostajemy w pełni bezpieczni.

Czy każdy spływ kajakowy jest bezpieczny?

W Polsce jest wiele rzek i akwenów wodnych, po których można pływać kajakiem. Część z nich przeznaczona jest dla wytrawnych kajakarzy, którzy wiedzą jak operować wiosłami oraz jak radzić sobie z każdym rodzajem nurtu. Osoby początkujące nie powinny decydować się na spływ górskimi rzekami czy na kajakarstwo morskie.

Spływ kajakowy Wieprzem zalicza się do spływów spokojnych, dlatego z takiej atrakcji mogą skorzystać wszyscy – także dzieci. Przed wybraniem się na spływ warto zapoznać się z trasą i informacjami na temat rzeki – bezpieczeństwo ponad wszystko!

 

Wspaniały relaks, niesamowite przygody
i niezapomniane wrażenia
w sercu Roztocza


Dokonaj rezerwacji >

©2024 Leśny Azyl, Polityka Prywatności »

Projekt i wykonanie: Net Partners