Jaki kajak wypożyczyć na spływ kajakowy?

Na rynku dostępnych jest wiele kajaków – każdy z nich przeznaczony jest na inny rodzaj trasy, dzięki czemu sam spływ jest w pełni bezpieczny, a osoby decydujące się na podróż kajakiem mogą poczuć się komfortowo. Zastanawiasz się, jaki kajak będzie najlepszy dla ciebie?

W zależności od tego, na jaki rodzaj spływu kajakowego się zdecydujesz, taki powinieneś wybrać kajak. Nie martw się, jeśli na spływ wybierasz się z pomocą operatora – jego kajaki z pewnością dopasowane są do trasy, jaką możesz przebyć.

Jakie są rodzaje kajaków?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów kajaków – różnią się one od siebie zwrotnością czy wytrzymałością, a to dlatego, że są przeznaczone na różne trasy. Kajaki górskie doskonale radzą sobie w wartkich strumieniach, są odporne na uszkodzenia, o co w warunkach górskich nie jest trudno. Kajaki przeznaczone do pływania w morzu są mniej wywrotne, bowiem muszą oprzeć się silnym falom.

Do tego są jeszcze kajaki sportowe – przeznaczone są oczywiście do rywalizacji sportowej, a zatem są nieco lżejsze, zwrotniejsze i szybsze, ale za to mniej stabilne. Nowością dla miłośników kajaków są również deski SUP – choć bliżej im do klasycznego surfingu, one również coraz częściej pojawiają się jako opcja wypożyczenia na spływ kajakowy.

Kajaki turystyczne – idealna opcja na spokojną trasę

Przeważnie u operatorów spływów możesz wypożyczyć kajaki turystyczne. Są stabilne i zwrotne, dzięki czemu zapewniają większe bezpieczeństwo. Ale i tu do wyboru jest kilka opcji – jednoosobowe, czy wieloosobowe? Który kajak sprawdzi się lepiej?

Wszystko tak naprawdę zależy od twojego stylu pływania – jeśli jesteś samotnym żeglarzem, który nie lubi współpracować, najlepszym wyborem będzie tak zwana jedynka. W niej sam sobie jesteś sterem i okrętem, możesz zatem płynąć szybciej lub wolniej, zrobić sobie dodatkowy przystanek, albo od razu dopłynąć do punktu końcowego.

Wiele osób decyduje się na dwójki – to dobra opcja dla znajomych. W kajaku dwuosobowym możecie płynąć w tym samym czasie synchronizując wiosłowanie lub wiosłować na zmianę – to bardzo wygodne w przypadku długich tras, gdy możecie odpocząć od machania wiosłem uzupełniając się na trasie.

Kajaki trzyosobowe i większe to z kolei propozycja przede wszystkim dla rodzin. W takim kajaku cała rodzina jest bezpieczna i podobnie jak w przypadku dwójki – tu również możecie wiosłować synchronicznie lub na zmianę. Trójka jest jednak mniej zwrotna i w przypadku manewrowania na zakrętach wymaga sprytnego wiosłowania.

Który kajak wybrać?

Wybór odpowiedniego kajaka nie jest prosty, a dodatkowo ma wpływ na komfort całego spływu. Warto zatem podejść do tej kwestii rozsądnie i wybrać opcję najlepszą dla siebie. Jeśli nie jesteś pewien – poproś o pomoc operatora. Spływy kajakowe Wieprzem to doskonała okazja by wypróbować różne opcje. Wieprz to spokojna i malownicza rzeka, która jest doskonałym wyborem zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących kajakarzy. Wypróbuj różne rodzaje kajaków i przekonaj się, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

 

 

 

Wspaniały relaks, niesamowite przygody
i niezapomniane wrażenia
w sercu Roztocza


Dokonaj rezerwacji >

©2024 Leśny Azyl, Polityka Prywatności »

Projekt i wykonanie: Net Partners