Jakie buty wybrać na kajak?

Spływ kajakiem to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Polskie rzeki tworzą ciekawe i rozmaite trasy, idealne do spędzenia weekendu, dłuższego urlopu lub nawet na jednodniowy wypad. W trakcie przygotowań do spływu warto zabrać z sobą prowiant, wszelkie potrzebne sprzęty oraz dedykowaną do spływu odzież. W tej ostatniej grupie szczególną rolę odgrywają buty, które powinny być przede wszystkim wygodne i nieprzemakalne. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze cechy obuwia, które warto ubrać na spływ kajakowy. Oferujemy organizację spływów kajakowych dla każdego.

Obuwia na co dzień a obuwie na kajak

Wybierając się na kajak najczęściej sięgamy po obuwie typowo letnie, przewiewne, które nie będzie obciążać naszych stóp. Często wybór pada na sandały, a także tenisówki, trampki lub różne fasony półbutów. Nie zawsze są one trafionym wyborem, jednak od biedy mogą się nadać.

Przystępując do przygotowań warto przede wszystkim zrezygnować z typowego obuwia, jakie nosimy na co dzień. Powód jest proty - podczas spływu na pewno ulegnie ono zachlapaniu. I to nie w wyniku wywrotki kajaku, ale pod wpływem wody dostającej się do środka w czasie wiosłowania. Wiosłowanie w przemoczonym obuwiu może być niewygodne oraz sprzyjać powstawaniu przetarć i odcisków, a nawet przemarznięciu.

Z jakich butów zrezygnować?

Przede wszystkim - nie należy zabierać z sobą butów niestabilnych, które będą łatwo spadać ze stopy. Wszelkie klapki, pantofle i japonki odpadają. Mogą tworzyć zagrożenie w czasie wsiadania i wysiadania z kajaku i sprzyjać poślizgom. Nie sprawdzą się również w przypadku wsiadania lub wysiadania na błotnistym lub piaszczystym brzegu.

Nieco lepszym wyborem wydają się sandały, jednak również z nich warto zrezygnować na korzyść bardziej stabilnego obuwia. Sandały są wygodne i przewiewne, jednak nie stabilizują stopy w czasie wchodzenia do kajaka. Tym samym sprzyjają upadkom i poślizgom.

Również kajakowanie na boso nie jest dobrym pomysłem. W czasie spływu często pojawia się potrzeba wyjścia z kajaku, zejścia na ląd, brodzenia po dnie i przenoszenia kajaku po mieliźnie. Chodzenie po dnie na boso może być niebezpieczne, sprzyjać skaleczeniom i podrażnieniom.

Zalecane obuwie na kajak

Na kajak dobrze sprawdzą się różne typy półbutów, najlepiej w wersji sportowej. Mogą być to też buty za kostkę, które będą stabilizować ułożenie całej stopy. Warto jednak nie przesadzać z wysokością obuwia, gdyż nie powinno przegrzewać stopy. Najważniejsze jest, by buty posiadały grubą i wytrzymałą podeszwę, która ułatwi wchodzenie i wychodzenie z kajaku oraz chodzenie po nierównościach.

Warto więc wybrać obuwie sportowe, trekkingowe. Mogą być to buty, które zazwyczaj nosimy w czasie wypraw na łono natury, do lasu lub w góry. Można też pomyśleć nad zakupem obuwia dedykowanego na wyprawy kajakowe, które można znaleźć w sklepach sportowych. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Polecamy obuwie neoprenowe, w wysokim stopniu wodoszczelne. Nawet po całkowitym zanurzeniu w wodzie, stopa pozostanie w pełni sucha. Zaletą tego typu obuwia jest także izolacja termiczna. W trakcie brodzenia w zimnej wodzie stopy będą cały czas ciepłe i bezpieczne.

Wspaniały relaks, niesamowite przygody
i niezapomniane wrażenia
w sercu Roztocza


Dokonaj rezerwacji >

©2024 Leśny Azyl, Polityka Prywatności »

Projekt i wykonanie: Net Partners